SDH Voděrady
Historie Sboru dobrovolných hasičů Voděrady 1881 – 1976
Sbor byl ustaven v roce 1881. Měl 27 členů a prvním velitelem byl Josef Keler. Na splátky byla zakoupena čtyřkolová stříkačka, která stála 1230 zlatých. Na stříkačku obec přispěla pětisty zlatými a nechala pro ni postavit na obecním pozemku v místech dnešního tranformátoru kůlnu. Dopravu stříkačky k požáru zajišťoval koňmi pan Josef Janecký z čísla 21. Úhrada za dopravu byla 30 krejcarů za 1 km a 1 koně, později byla upravena na 4 zlaté za výjezd. Prvního zásahu se zúčastnil náš sbor 18. prosince 1881 ve Vračovicích, kde vyhořely tři obytné budovy. Za činnost při tomto požáru – jak je zaznamenáno v obecní kronice – dostal sbor pochvalné uznání od okresního hejtmanství ve Vysokém Mýtě.
První okresní veřejné hasičské cvičení ve Voděradech se uskutečnilo 15. srpna 1889 na zahradě Bohdana Paukerta č. 43, proti budově obecního úřadu. Zúčastnilo se 15 okolních sborů.
V březnu roku 1900 bylo rozhodnuto o stavbě nové hasičské zbrojnice u horního rybníka. V zadní části zbrojnice byla místnost, která měla sloužit jako obecní šatlava.
V průběhu let se členská základna postupně rozrůstala. V roce 1907 měl sbor 40 členů. Nepříznivě do života sboru zasáhla 1. světová válka. Do války odešlo 21 členů. Na válečném poli padli 3 členové. Válečné události situace těsně po válce se nepříznivě promítali do života sboru. Několik členů se odhlásilo, jiní se odstěhovali či zemřeli. Úbytek členů se sice podařilo postupně zastavit, ale účast na práci ve sboru a při plnění povinností ochabovala. V období před 2. světovou válkou se do činnosti sboru prosazuje prvek brannosti. Samaritánského kursu se zúčastnili 4 členové a 2 členky. Byl ustaven výbor civilní ochrany. Na obranu státu půjčil sbor z podpůrného fondu 5 tisíc Kč.
Během 2. světové války činnost sboru velmi zeslábla. Volby funkcionářů nebyly přípustné. Členská základna zestárla a větší počet členů byl převeden do přispívajících.
Po válce nastalo uvolnění poměrů a byla obnovena plná činnost. Žádosti sboru o novu stříkačku bylo vyhověno a dne 20. prosince 1951 dostal sbor novou motorovou stříkačku – dvourotorovou šestnáctku ze Slatiňan. K zajištění dopravy obsluhy i stříkačky bylo zakoupeno vozidlo po německé armádě a upraveno pro přepravu lidí. V roce 1955 došlo k významné události. Návrh bratra Jiřího Šislera na stavbu nové hasičské zbrojnice byl přijat a v únoru se již začalo stavět. Do konce roku byla hotová hrubá stavba včetně střechy. Stavba byla prováděna způsobem obvyklým v té době – jako akce „Z“. I přes různé komplikace a problémy – zejména s financováním – byla nová hasičská zbrojnice předána do užívání 13. července 1958.
V průběhu času postupně docházelo k obměně techniky i vybavení. Toto se dělo za velmi dobré spolupráce s představiteli obce. A i když se názvy úřadu měnily – to podstatné – pochopení, přízeň a zejména finanční zabezpečení, náš sbor vždy měl a má. V roce 1959 byl při technické prohlídce vyřazen trofejní automobil Pfőnomen a začala sloužit TATRA 805. Vozidlo sloužilo až do roku 2005 a to díky partě dobrých mechaniků z místní dílny. Ve stejném roce byla zakoupena AVIE od Choceňských hasičů. Postupně se obměňuje a doplňuje i další vybavení včetně pracovních a vycházkových stejnokrojů.
Již od založení se náš sbor zúčastňoval tehdejších hasičských cvičení v hojném počtu. Tehdy se provádělo sekyrkové cvičení a ukázkové námětové cvičení se stříkačkou – podle postupujícího vývoje od ruční až po motorovou. Po zakoupení motorové stříkačky se započalo s výcvikem družstva s novou technikou. A následovala i naše účast v soutěžích. Tehdy se soutěží nezúčastňovalo tolik družstev jako nyní, a proto byla pořádána pouze jedna soutěž v okrese. Soutěžilo se v tehdejším litomyšlském okrese v Lubné, Sebranicích, Příluce, Nových Sídlech a v Morašicích. Umístění našich družstev naplňovalo olympijské heslo: „Důležité je zúčastnit se.“ Obrat nastal až v roce 1968, kdy po vítězství v okrsku jsme se umístili v okresní soutěži ve Skořenicích na 2. místě. Tento úspěch podpořil zájem mládeže a přispěl ke zvýšení výkonnosti. Například v roce 1971 družstvo mužů a dorostenců zvítězilo v okrskové soutěži a v okresním kole v Mladkově a byly následující výsledky: muži čtvrtí, dorost první, starší žákyně šesté, mladší žákyně první. A v soutěži jednotlivců byl bratr Dlouhý Jan první a bratr Oliva Stanislav třetí. To byl opravdu vydařený ročník. Nejlepšího umístění v soutěži jednotlivců dosáhl z našeho sboru bratr Renčín František v roce 1976. Postoupil až do celostátního kola v Plzni a umístil se na 13. místě.
Zdroj: obecní kroniky
Sepsal: Jiří Jeništa st.
Výroční zprávy:
Výroční zpráva Sboru dobrovolných hasičů Voděrady rok 2018
Výroční zpráva Sboru dobrovolných hasičů Voděrady rok 2017
Výroční zpráva Sboru dobrovolných hasičů Voděrady rok 2016