Farní sbor
Fotografie: Noc kostelů 2021
Farní sbor Českobratrské církve evangelické ve Džbánově – Ústí nad Orlicí
Aktuální informace o nabídce bohoslužeb, biblických hodin, výuce náboženství, a dále o pořádaných přednáškách, koncertech, divadelních představeních a jiných kulturně vzdělávacích akcích pro veřejnost – právě tak jako podrobnější dějiny sboru – lze najít na sborovém webu.
web: http://dzbanov.evangnet.cz
email: dzbanov@evangnet.cz
Historie:
Krátké nahlédnutí do historie sboru říká, že jeho existence se začala odvíjet bezprostředně po vyhlášení Tolerančního patentu císařem Josefem II. v roce 1781. Ve Džbánově byl postaven první kostel v roce 1784. Tak jako i jiné tolerační modlitebny, byl vybudován z vůle věřících a bez podpory bohatých donátorů. Historicky je jistě zajímavé, že první tři zdejší evangeličtí duchovní pocházeli z Uher. Při požáru vesnice v roce 1879 celý dřevěný vyhořel. Na stejném místě byl v již roce 1881 zprovozněn kostel nový, jehož stavba byla hotova za pouhého půl roku! Je to jednoduchá vzdušná stavba bez věže. Celý interiér kostela je původní, včetně vybavení (kazatelna s oboustranným schodištěm a nebesy, křtitelnice, lavice, kruchta, varhany). Na základě rozhodnutí Ministerstva kultury ČR byl kostel vyhlášen roku 2004 za kulturní památku. V kostele se nachází historicky mimořádně cenné varhany, které postavil varhanář Tuček z Kutné Hory v roce 1888. V roce 2019 byla podána žádost na Ministerstvo kultury o uznání varhan za movitou kulturní památku. Evangelický kostel je významným dokladem života v obci a v okolí a bylo by chybou nezachovat ho dalším generacím. V roce 1786 byla ve Džbánově založena i první škola pro evangelické osadníky ze Džbánova, Voděrad, Jehnědí a Hrádku, která sloužila svému účelu téměř 100 let, do roku 1876. Školní budova byla později přeměněna na faru a ve Voděradech a v Jehnědí byly zřízeny samostatné obecné školy.K historii sboru patří též kazatelská stanice v Ústí nad Orlicí, která byla ustavena v roce 1933.
Současnost:
Stavební rozmach sboru započal ve 20. století a pokračuje dodnes. Připomeňme si nejdůležitější: v roce 1910 byla zakoupena budova mlékárny, která byla přestavěna na sborový domek se sálem, v roce 1935 byla postavena nová fara, v roce 1950 probíhala první oprava kostela, v roce 1994 byla dokončena stavba nové modlitebny. Generální rekonstrukce kostela začala fakticky v roce 1996 položením střešní krytiny. Další intenzivní práce probíhaly od roku 2003 do roku 2008. Nejpodstatnější úpravy a rekonstrukce se týkaly statiky, odvětrání, vnějších omítek, oken a dveří, kamenné dlažby, výmalby dle původní podoby, elektroinstalace, lavic, kazatelny a varhan. Celé dílo v hodnotě několika milionů se podařilo realizovat díky získaným prostředkům ze státního rozpočtu, dále od obcí Voděrady, Jehnědí, Hrádku, Ústí nad Orlicí a v neposlední řadě i díky širokému okruhu obětavých dárců ze sboru i mimo sbor.
Sbor vlastní hřbitovy ve Voděradech a ve Džbánově, které spravuje obec Voděrady.
Sbor také pečuje o pomník Jana Augusty, biskupa Jednoty bratrské (1500 – 1572), jehož prostý pomník stojí na okraji lesa na rozcestí silnic do Džbánova, Jehnědí a Sloupnice. Turistům zde slouží informační tabule, mapa a posezení s přístřeškem.
Bohoslužby ve Džbánově se konají pravidelně každou neděli od 10.00 hodin – v letním období v kostele, v zimním období v modlitebně vedle fary. Sbor se schází k bohoslužbám také pravidelně každou neděli v Ústí nad Orlicí na faře Československé církve husitské v Sychrově ul. 104 (vedle městského úřadu) od 8.30 hodin.
V týdnu jsou společná setkání – „biblické hodiny“ ve Džbánově, Ústí nad Orlicí i okolních obcích. Dle zájmu se konají nedělní rodinné bohoslužby a nedělní škola pro děti na faře (paralelně s bohoslužbou). Několikrát do roka jsou i bohoslužby v Orlickoústecké nemocnici.
Sepsala: Anna Jeništová