Historie Voděrad
Ves je stará a byla vždy ryze česká. Ve 13. stol. patřila k panství jehnědskému. Roku 1292 byla dána klášteru zbraslavskému, ale zanedlouho se stala majetkem pánů za Švábenic, kteří ji roku 1307 zastavili klášteru zderazskému zároveň s obcemi Svatý Jiří, Oucmanice a Zálší. Kolem obce šla v dávných časech pralesem tzv. přeseka, zásekové opevnění. Vedla od Horní Sloupnice a Džbánova podél Voděrad ke Svatému Jiří a Pelinami do Chocně. Směrem přeseky šla později tzv. černá stezka, používaná hlavně pašeráky.
Asi uprostřed obce stojí budova bývalé školy z r. 1913. Školní výuka zde probíhala přesně 100 let (od roku 1876). Stará budova školy byla nyní renovovaná značným nákladem na budovu obecního úřadu.
Obec Voděrady leží mezi městy Vysoké Mýto, Ústí nad Orlicí a Choceň v nadmořské výšce 400m. Katastrální rozloha obce je 523 ha. V této době mají Voděrady 214 občanů. K obci patří čtyři stavení blízké osady Sítiny.
Půda patří do útvaru křídového, je poměrně úrodná, má však málo vápna. Daří se zde všem druhům obilovin, řepce, bramborám i cukrovce. Katastr obce leží na třech terénních vlnách ve směru západ – východ. Obec sama leží na vlně střední, má protáhlý tvar a jejím středem prochází silnice. Při lijácích tekla často voda „roklemi“ i po silnici. Položení armovaných betonových trubek stálo hodně peněz i práce, ale zatím se většinou osvědčilo. Po obci jsou vyasfaltovány skoro všechny koomunikace, hlavně ke středisku ZOD Zálší a k novému sídlišti, kde jsou 2 dvoubytovky a 6 domů. Po uzavření nové dvoutřídní školy v r. 1976 dojíždí děti do školy buď do Sloupnice nebo ponejvíce do Chocně.
Zemědělské družstvo, založené v roce 1957, bylo z počátku samostatné, později připojené k JZD Tisová v r. 1976. Nyní jsou v obci dva soukromí zemědělci, dále zde působí podnikatelé: porodna prasat Befi, s.r.o., výroba kondenzačních sušáren, oprava vozovek a kovoobrábění. Ze spolků je nejaktivnější Sbor dobrovolných hasičů, činný již 121 let. Bývalá Tělovýchovná jednota Sokol vybudovala na sportovním areálu ohrazení kluziště. Nyní se jezdí bruslit na umělý led do měst. Areál je využíván na taneční zábavy, hasičská cvičení a dechovková odpoledne. Za zmínku též stojí pomník padlým a za obcí malý hřbitov.
V posledních letech věnuje obecní úřad značné částky na opravu veřejných budov: nová škola (střecha a omítka), celá stará škola, požární zbrojnice (vnitřní přestavba, omítka, úprava okolí). Zbrojnice byla dána do užívání v roce 1958. Z nedávné doby máme též prodejnu potravin. Vzhled obce se zlepšuje. Lány polí obhospodařuje Zemědělské a obchodní družstvo Zálší, do jehož katastru patří celkem 13 obcí.
Směrem na Svatý Jiří vede obcí cyklotrasa. Okolní lesíky lákají za příznivého vlhkého počasí k houbaření. V obci není organizovaná žádná politická strana. V pracovní dny projíždí obcí autobusy tří linek, o víkendu je obec bohužel bez autobusového spojení.